Početna strana > Hronika > Glas javnosti: Srbiju lečenje od novog gripa koštalo 100 miliona evra
Hronika

Glas javnosti: Srbiju lečenje od novog gripa koštalo 100 miliona evra

PDF Štampa El. pošta
subota, 30. januar 2010.

BEOGRAD - Dosadašnji trošak za lečenje obolelih od novog gripa u Srbiji procenjuje se na oko 100 miliona evra, a tek na kraju epidemije, na osnovu podataka zdravstvenih ustanova i faktura, znaće se koliko novca je tačno potrošeno, kažu medicinski stručnjaci.

Predsednik Zdravstvenog saveta Srbije dr Dragan Delić objasnio je da lečenje obolele osobe na respiratoru košta u proseku oko 320.000 dinara, a da se u okviru te cene podrazumeva aparat za veštačku ventilaciju koji je stalno uključen, zatim lekovi, infuzija i nega obolele osobe. Prema njegovim rečima, još nema preciznih podataka o tome koliko je epidemija pogodila zdravstveni sistem Srbije, a prosečne vrednosti izvedene su na osnovu faktura u Klinici za infektivne i tropske bolesti.

- Lečenje na opštem odeljenju bolnice, bez aparata za veštačko disanje, iznosi između 30.000 i 35.000 dinara - kaže Delić i dodaje da nema preciznih podataka o tome koliko košta lečenje u kućnim uslovima.

Delić je kazao da će se precizniji podaci o tome koliko je koštalo lečenje obolelih od A H1 N1 znati na kraju epidemije, kada se sabere koliko je bilo hospitalizovanih slučajeva i koliko ih je bilo smešteno na intenzivnoj nezi.

On je objasnio da se svuda u svetu razmatraju ekonomski aspekti pandemije i da bi to isto trebalo učiniti i u Srbiji i dodao da je u ekonomskom smislu najjeftinija vakcinacija kao mera zaštite.

Predsednik radne grupe Ministarstva zdravlja za praćenje pandemije dr Predrag Kon kaže da se dosadašnji trošak može proceniti na 100 miliona evra i dodao da bi troškovi, kao i broj smrtnih slučajeva, mogli biti manji ukoliko bi se građani u većem broju odazvali masovnoj vakcinaciji.

- Kada se uračuna i odbitak od prosečene plate zbog bolovanja, procenjuje se da lečenje u kućnim uslovima košta oko 100 evra - kaže Kon i dodaje da je pandemija novog gripa "podmukla", iako je jačina virusa trenutno blaga.

Kon upozorava da je već sada broj umrlih više nego dvostruko veći nego što je to bilo početkom sedamdesetih u vreme epidemije velikih boginja - variole vere.

- Smatra se da je pandemija blaga, a i tako blaga ona oduzima živote - kazao je Kon, dodavši da je prosečna starost osoba koje su umrle od virusa novog gripa oko 43 godine.
- Od 75 umrlih, 20 odsto njih je bilo potpuno zdravo, a smrtni ishodi zabeleženi su i kod četiri trudnice, dve porodilje i kod 12 gojaznih osoba - objasnio je dr Kon.
Komentarišući jačinu virusa, Kon je kazao da je epidemijski proces gripa još blag, ali da je nepredvidljiv i da je loše to što epidemija među stanovništvom izaziva sumnjičavost.

- Da je epidemija samo malo jača, jako bi bilo teško izboriti se - napomenuo je Kon i dodao da se udarni talas novog gripa očekuje tokom februara i u martu.

(Glas javnosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner